Nerwice, lęki i fobie – kiedy zgłosić się do psychologa?

Zaburzenia lękowe mogą wystąpić w każdym momencie życia u osób, które najmniej się tego spodziewają. Mogą i towarzyszyć bardzo poważne objawy, które uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia. Zaburzeń tych nie powinno się lekceważyć – wymagają one kompleksowego i specjalistycznego leczenia. Im szybciej, chora osoba uzyska pomoc specjalisty, tym lepszych efektów może się spodziewać.

Nerwice, lęki i fobie – czym się charakteryzują?

Nerwica to powszechne zaburzenie psychiczne, które dotykają bardzo dużą grupę osób – według luźnych statystyk dotyczą nawet 8 milionów Polaków. Inną przypadłością są zaburzenia lękowe, które dotyczą nie tylko sfery emocjonalnej, ale też psychicznej i fizycznej. Objawy tych chorób mogą przyjmować różne formy – niekiedy są to nawet bóle oraz dysfunkcję niektórych narządów w organizmie. Chorym mogą towarzyszyć bóle brzucha, głowy, biegunki, wymioty, skoki ciśnienia lub ucisk w klatce piersiowej. Osoba cierpiąca na tego rodzaj zaburzenia psychiczne może czuć rozdrażnienie, wewnętrzne napięcie, utrzymujący się smutek, zmęczenie, brak energii, rozdrażnienie czy też problemy z koncentracją. Z czasem objawy te mogą być na tyle silne, że mocno ograniczają codzienne funkcjonowanie – na przykład chory boi się wyjść z dom lub ma obsesyjnie dba o czystość w domu lub własną higienie, nieustannie myjąc ręce.

Kiedy udać się do specjalisty?

Życie każdego z nas nie szczędzi nam trosk – wszyscy spotykamy się z stresującymi sytuacjami. Uważa się, że nerwy i stres to nieodłączny element naszego życia. Kiedy jednak uczucia te są wyjątkowo silne, mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach psychicznych. Leczenie nerwicy i stanów lękowych to proces długotrwały, jednak warto się na niego zdobyć. Bez pomocy specjalisty i odpowiedniego leczenia, choroba może się nasilać, uniemożliwiając prowadzenie normalnego życia, a nawet prowadząc do pojawienia się myśli samobójczych. Na szczęście istnieje wiele sposób, które mogą pomóc pacjentowi odzyskać równowagę – jest to zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia.