Jak leczyć depresję u osób starszych?

Depresja to choroba, która nie omija nikogo – mogą cierpieć na nią zarówno dorośli, jak i osoby starsze lub dzieci. To jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych u seniorów. Niestety w podeszłym wieku, często trudno jest rozpoznać u bliskiej osoby oznaki depresji, ponieważ seniorzy z natury lubią więcej spać, są zamknięci oraz apatyczni – niestety opóźnia to podjęcie odpowiedniego leczenia. Co powinieneś zrobić, jeśli podejrzewasz, że bliska Ci osoba cierpi na depresję?

Depresja u seniora – co powinieneś wiedzieć?

Dane statystyczne pokazują, że depresja w starszym wieku może dotykać nawet 20% osób po 65 roku życia. Schorzenie to jest bardzo niebezpieczne w przypadku ludzi – wraz z upływem lat, ich organizm nie tylko walczy z chorobami i oznakami starości, ale jeszcze dochodzą wtedy dolegliwości natury psychicznej. Depresja powoduje osłabienie organizmu i mniejszą odporność. Często wiąże się z zaburzeniem snu, aktywności fizycznej oraz lękami. Skąd możesz wiedzieć, że gorsze samopoczucie bliskiej Ci osoby, to właśnie depresja? Jej charakterystycznymi objawami jest lęk i strach, towarzyszące poczucie winy, osamotnienie oraz brak poczucia wartości. Senior może narzekać na brak sensu w życiu, zmęczenie oraz niedomagania fizyczne. Do objawów depresji należy też nadmierna senność w ciągu dnia, przyrost lub spadek masy ciała oraz zmniejszenie zainteresowania dotychczasowymi przyjemnościami.

Depresja seniora – jak ją leczyć?

Wyróżnić można trzy główne postacie depresji u starszych osób. Stadium łagodne pozwala na wykonywanie codziennych czynności. W umiarkowanym – osobie starszej z trudem przychodzi wykonywanie wielu zadań, natomiast w ciężkiej depresji senior nie jest w stanie zadbać o swoje potrzeby. Może całymi dniami nie jeść i nie pić oraz nie dbać o higienę osobistą. Taki stan jest bardzo niebezpieczny, ponieważ prowadzi do nagłego pogorszenia się zdrowa. Jak wygląda leczenie seniora w depresji? Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na całodobowy dom seniora, który to kompleksowo zajmuje się opieką nad osobami starszymi, w tym leczeniem depresji. Terapia taka wymaga porad lekarzy z różnych dziedzin, między innymi psychiatry i neurologa. Często dobrym rozwiązaniem są konsultacje z geriatrą, czyli specjalistą od osób starszych wiekiem. Potrafi on spojrzeć na dany problem w sposób holistyczny, co często prowadzi do poprawy zdrowia i samopoczucia seniora.