Domowe sposoby na szorstkie pięty

Wiele godzin w pracy spędzonych w pozycji stojącej. Buty, które są niewygodne, uciskające lub mają za wysokie obcasy. Brak codziennej pielęgnacji. Zbyt duża waga. Choroby przewlekłe. Podeszły wiek. Wszystko to może sprawić, że zauważymy u nas bardzo szorstkie pięty. Dlaczego istotne jest by szybko je wyleczyć? Bo zdecydowanie nie wyglądają one dobrze, a w dalszej perspektywie sprzyjają rozwojowi różnych chorób i stanów zapalnych. Lepiej więc zająć się problemem od razu niż później musieć leczyć powikłania wcześniejszych zaniedbań.

Co na szorstkie pięty? Domowe sposoby

Metodą, którą polecały już nasze prababcie, jest w tym wypadku moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą. Na litr ciepłej (nie wrzącej!) wody dajmy około pięciu-sześciu pełnych łyżeczek soli. Proces namaczania powinien trwać około dwudziestu minut i należy go powtarzać kilka razy w tygodniu. Jeśli jednak chcemy wiedzieć, jak pozbyć się szorstkich pięt jeszcze szybciej, podpowiadamy: do kąpieli solnej dodajmy kilka kropelek olejków eterycznych wykazujących działanie natłuszczające i antyseptyczne. Równie dobrze sprawdzi się dodatek oliwy z oliwek, soku wyciśniętego z cytryny, rumianku, mięty, róży, lawendy czy rozmarynu.

Czy są jeszcze inne sposoby? Co zrobić na szorstkie pięty dodatkowo? Zamiast kąpieli wodnej zastosuj tę, którą wykonasz z ciepłego mleka. Tu wystarczy wymieszać mleko i oczyszczoną sodę w proporcjach litr mleka i trzy łyżki proszku. Na szorstkie pięty soda oczyszczona zadziała wygładzająco i nawilżająco. Taka kąpiel może być nieco krótsza – jej minimalny czas to kwadrans.

Po zmiękczeniu w ciepłym płynie czas na domowy peeling na suche i szorstkie pięty. Polecamy trzy proste przepisy, dzięki którym samodzielnie go wykonacie. Do pierwszego peelingu potrzebujemy soli morskiej gruboziarnistej którą wymieszamy z oliwą z oliwek. Proporcje zastosujmy takie, by uzyskać gęsty, nieco lejący się kosmetyk. Co na szorstkie i popękane pięty jeszcze zrobić? Na przykład peeling ze zmielonych ziaren kawy połączonych z olejkami eterycznymi. Ostatnia podpowiedź to peeling również z kawy, ale z dodatkiem soku cytrynowego i oliwy z oliwek.

Na koniec chcemy Wam podpowiedzieć domowy krem na suche pięty. Zawiera on tylko dwa proste składniki: jeden dojrzały owoc awokado oraz dwie duże łyżki naturalnego miodu. Owoc rozgniatamy najbardziej jak się da, po czym mieszamy go z miodem do uzyskania jednolitej masy. Specyfik nakładamy na pięty na około 20 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą.