Baza pod lakier do paznokci – kiedy używać?

Bazy pod lakiery do paznokci to jedne z tych kosmetyków, które powinny znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety malującej paznokcie – zasadniczo bez względu na rodzaj lakieru, jaki jest stosowany. Są jednak sytuacje, kiedy baza do lakieru jest nie tyle zalecana, co niezbędna dla właściwego wykonania manicure i jego trwałości i estetyki. Zacznijmy jednak od tego, jakie są zalety bazy pod lakier i co nam ona faktycznie daje.

Zalety stosowania bazy pod lakier do paznokci

Według nas najważniejsze zastosowanie bazy pod lakier to ochrona płytki paznokcia – przed wpływem środków chemicznych pochodzących z lakierów, jak również przed przepuszczaniem ich poprzez powierzchnię paznokcia do wnętrza naszego organizmu. Zapobiega ona również zabarwieniu płytki paznokcia, co jest szczególnie ważne gdy używamy ciemnych odcieni lakierów.

Z kolei z estetycznego punktu widzenia, baza do manicure działa wyrównująco, co ma olbrzymie znaczenie dla końcowego efektu stylizacji. Pozwala bowiem ona równomiernie rozprowadzić właściwy produkt na paznokciach. Bazę taką docenią też panie, których płytki paznokcia mają defekty, np. spowodowane urazami mechanicznymi w przeszłości. To pozwala unikać nadmiernego szlifowania płytki za pomocą pilniczka czy polerki. Wytrzymała baza pod lakier poprawia również przyczepność lakieru, co przekłada się na lepszy efekt stylizacji – lakier utrzymuje się na paznokciu dłużej. Wiele produktów tego typu nakładanych pod lakier ma również działanie wzmacniające paznokcie czy wręcz je odbudowujące, ponieważ zawierają w swoim składzie np. polimery czy wapń.

Kiedy stosować bazy do paznokci?

Mimo zalet stosowania tego produktu, baza pod zwykły lakier do paznokci nie jest niezbędna, podobnie jak przy malowaniu paznokci większością lakierów żelowych. Jest jednak ważna i niezbędna w przypadku malowania paznokci lakierem hybrydowym. A dlaczego?

Otóż baza do lakierów hybrydowych odpowiada za dłuższe trzymanie się lakierów hybrydowych na paznokciach, zapobiega ich pękaniu czy powstawaniu odprysków. Sprawia, że lakier ma lepszą przyczepność, ale również chroni płytkę paznokci przed odbarwieniem. Dodatkowo nakładanie hybrydy wymaga utwardzania z użyciem lampy UV, której działanie ją osłabia. Baza temu zapobiega.

Czy można wykonać hybrydę bez bazy? Owszem, jednak ani nie przyniesie to zadowalającego efektu estetycznego, ani nie będzie trwałym rozwiązaniem, a do tego może zniszczyć paznokcie. Dobra baza pod lakier do paznokci może zawierać dodatkowo witaminy odżywiające płytkę paznokcia, a w zależności od jej konsystencji może dodatkowo pozwolić na niewielkie przedłużenie płytki naturalnej – w przypadku bazy gęstej.