Rodzaje odżywek do włosów – zestawienie

Mimo, że podstawą pielęgnacji naszych włosów jest szampon, nie należy zapominać o używaniu właściwych odżywek do włosów. Wybór odpowiedniego preparatu nie może być oparty na podstawie prób i błędów. Niektóre produkty mogą zaszkodzić naszym włosom, a inne – nie zadziałać w ogóle. Jaką odżywkę wybrać więc najlepiej?

Rodzaje odżywek

  • Proteinowe

Są dedykowane włosom wymagających regeneracji, czyli posiadających ubytki. Dzięki tej odżywce włosy staną się miłe w dotyku oraz zyskają objętość. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj odżywki nie wolno nakładać codziennie. Nadmiar proteiny we włosach może spowodować, że będą one twarde oraz szorstkie.

  • Humektanty

Świetnie nadają się do włosów suchych. Działają nawilżająco oraz nadają włosom lepszą możliwość pochłaniania wody. Nie można również używać ich rutynowo, ponieważ jest to środek niezwykle silny w swoim działaniu.

  • Emoliowane

Przeznaczone do włosów wyjątkowo suchych oraz zniszczonych. Bardzo dobrze zabezpieczają włosy przed zniszczeniem, natłuszczając i nawilżając je. Chociaż może wydawać się, że ich właściwości są uniwersalne to stosując ten typ odżywki na włosy z natury tłuste, znacząco pogorszy to ich stan.

Wskazówki dotyczące używania odżywek

Nie wszystkimi rodzajami odżywek można codziennie myć głowę. Przed użycie należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Chociaż wydaje się, że odżywka ma podobny skład co szampon, niestety, nie powinno używać się ich jako zamienników. W ten sposób łatwo zniszczyć sobie włosy. Właściwe nakładanie odżywki jest zbędne do otrzymania zamierzonego efektu. Odżywkę stosuje się po spłukaniu szampony, jednak nie powinno się tego robić na zbyt nasączone włosy, ponieważ w ten sposób można zbyt rozcieńczyć preparat. Należy również pamiętać, aby nie nakładać jej na skórę, może to spowodować lekkie podrażnienie. Poza tym, trzeba dostosować stan włosów przed ich myciem. Jeśli włosy są bardzo suche i zniszczone zaleca się nakładanie odżywki etapami. Najpierw odżywkę nakłada się na lekko zmoczone włosy, potem umycie ich wodą z szamponem, na koniec ponowne wtarcie odżywki i bardzo dokładnie spłukanie jej z włosów. Należy uważać przy tym, aby nie nałożyć zbyt dużo odżywki w jedno miejsce na raz. Tak gęsto nałożony preparat, trudno będzie spłukać.