Piękne, zdrowe uzębienie to nie tylko wielka zaleta estetyczna. Dzięki niemu będziemy też bardziej pewni siebie, łatwiej nam będzie pielęgnować jamę ustną, a także możemy się pozbyć takich schorzeń jak bruksizm. Gdy z jakiegoś naturalnego bądź nabytego powodu nie mamy zgryzu idealnego, pomocą będzie aparat na zęby, który założy nam ortodonta. Jakie rodzaje tego typu produktów są obecnie dostępne? Z jakich typów leczenia możemy skorzystać?
Ruchomy aparat ortodontyczny
Lekarz zaleci go przede wszystkim dla dzieci mających maksymalnie 14 lat. Jednak zazwyczaj odbywa się to wcześniej, gdy zęby mleczne są wypierane przez zęby stałe. Wtedy bowiem zgryz jest najbardziej elastyczny i łatwo nie tylko go wyleczyć, ale przede wszystkim zabezpieczyć pacjenta przed pogłębianiem się problemu w dorosłym życiu. Taki aparat korekcyjny na zęby przypomina nieco protezę zębową – ma formę akrylowego odlewu z zatopionymi w nich drutami oraz klamrami. Do tego dodany jest mechanizm przestawny do okresowej korekcji. Taki przedmiot zakłada się na czas snu.
Stałe aparaty ortodontyczne
Gdy już posiadamy pełne uzębienie stałe, wtedy ratunkiem są dla nas stałe aparaty korygujące zęby. Dzielą się one między innymi ze względu na materiał. W ten sposób wyróżniamy aparaty szafirowe, tytanowe, metalowe oraz ceramiczne. Jeśli zaś chodzi o wady zgryzu, aparaty na zęby dzielą się na samoligaturujące, lingwalne oraz ligaturowe.
Bez względu jednak na typ, każdy z produktów stałych będzie miał formę zamków, które przykleja się do tylnej powierzchni zębowej. W tym celu używa się specjalnego kleju nieuszkadzającego szkliwa. Same zamki natomiast są ze sobą połączone są pomocą elastycznych, sprężynowych drutów dzięki którym między zębami pojawiają się naprężenia korygujące zgryz. Średnio co miesiąc pacjent musi się udawać do gabinetu ortodontycznego, by tam specjalista zmienił mu te napięcia, dopasował do postępującej naprawy w położeniu uzębienia. Jest to absolutnie konieczne i nie powinno się pomijać żadnej z tych wizyt.