Owsica to choroba wywołana przez owsiki ludzie – pasożyty, którymi można się zarazić przez kontakt z osobą chorą. Najczęściej ich nosicielami są dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Jakie objawy daje oraz jak można skutecznie sobie z nią poradzić?
Owsica – przyczyny i objawy
Samice owsików składają swoje jaja w przedniej strony pochwy i w okolicach wejścia do odbytu. I właśnie tam najczęściej zlokalizowane są jej objawy, na które składa się głównie uporczywy świąd oraz pieczenie. Na skórze mogą pojawiać się stany zapalne. Nieprzyjemne objawy zakażenia, najbardziej dokuczają nocą, ponieważ wtedy pasożyty są aktywne. Powoduje to problemy z bezsennością oraz płaczliwość i apatię w przypadku mniejszych dzieci. Jaja owsików mają zdolność do zakażania przez okres 4 tygodni i najczęściej dostają się do organizmu poprze kontakt z osobą zarażoną, u której jajeczka pasożytów mogą znajdować się na dłoniach lub pod paznokciami – po wcześniejszym dotykaniu odbytu lub korzystaniu z toalety i nie umyciu rąk. Nierzadko same pasożyty widoczne są w okolicach odbytu lub na pościeli, co wyraźnie pokazuje, że należy skorzystać z pomocy lekarza.
Leczenie i profilaktyka
Leczenie owsicy polega głównie na przyjmowaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Najlepiej, jeżeli stosują je nie tylko osoby chore, ale wszyscy członkowie rodziny. Duże znaczenie ma również zachowywanie wysokiego poziomu higieny, co obejmuje między innymi częste mycie rąk – po skorzystaniu z ubikacji i każdym dotykaniu krocza. Dokładnie myć należy również owocowe i warzywa przed spożyciem. Dzieci powinny mieć krótko obcięte paznokcie, co zapobiega gromadzenie się pod nimi jaj pasożytów. Osoby zarażone powinny codziennie wymienić bieliznę i prać ją w wysokich temperaturach. Warto również dbać o czystość miejsc, gdzie dzieci regularnie spędzają czas – szczególnie ważna jest częsta wymiana piasku w piaskownicy. W przypadku niepokojących objawów warto poddać się okresowym badaniom parazytologicznym w kierunku owsicy.