Jakie badania profilaktyczne dla każdej kobiety?

W zachodnim społeczeństwie coraz częściej docenia się rolę profilaktyki. Regularne kontrolowanie stanu zdrowia – mimo braku występowania objawów choroby, to gwarancja lepszego samopoczucia. Niektóre badania profilaktyczne są szczególnie zalecane kobietom w konkretnym wieku. 

Badania profilaktyczne w wieku 20 i 30 lat

Młode osoby nie powinny lekceważyć znaczenia profilaktyki. Po rozpoczęciu współżycia seksualnego kobiety powinny pamiętać o regularnym wykonywaniu cytologii. Istotne jest też comiesięczne badanie piersi, które wykonuje się samodzielnie między 6 a 9 dniem cyklu. Ginekologa młode kobiety powinny odwiedzać nie rzadziej niż raz na 2-3 lata. Do profilaktycznych badań w tym wieku należy też badanie moczu oraz podstawowa morfologia.

Badania profilaktyczne po ukończeniu 40 lat

Wraz z wiekiem profil zalecanych badań nieco się zmienia. Kobiety po ukończeniu 40 roku życia bardziej narażone są na choroby sercowo-naczyniowe. Przynajmniej raz w roku powinny wykonywać morfologie – w tym oznaczenie stężenia cholesterolu HDL i LDL oraz trójglicerydów. Ważną rolę odgrywają też badania przesiewowe pod kątem cukrzycy. Natomiast ginekologa powinny odwiedzać raz w roku – wykonując cytologie, mammografię oraz USG piersi.

Badania profilaktyczne po 50 roku życia.

Kobiety po ukończeniu 50 roku życia powinny uzupełnić swój profil badań diagnostycznych o kolanoskopię oraz badanie kału na krew utajoną. U pań w tym wieku zaleca się też wykonywanie oceny ryzyka złamań, gdyż narażone są na osteoporozę. W dalszym ciągu muszą pamiętać o regularnej cytologii, mammografii oraz morfologii. 

Badanie dla kobiet niezależnie od wieku

Wszystkie kobiety niezależnie od wieku, oprócz wyżej wymienionych badań powinny pamiętać także o pomiarze masy ciała i wzrostu oraz obwodu pasa. Pozwoli to ustalić ilość tkanki tłuszczowej oraz zapobiec ewentualnej nadwadze lub otyłości. 

Nie należy też zapominać o badaniach witaminy D, żelaza oraz podstawowym profilu tarczycowym. Warto też regularnie oglądać swoje ciało oraz odwiedzić dermatologa w przypadku zauważenia podejrzanej zmiany skórnej.