Dziecko w żłobku – czy to konieczność?

Żłobek nie jest obowiązkowy. Warto jednak wskazać, że posłanie do niego swojej pociechy może posiadać wiele korzyści!

Żłobek – nie tylko wtedy, gdy rodzice wracają do pracy

Najczęściej rodzice decydują się na żłobek wtedy, gdy chcą znów zacząć pracować. Wówczas placówka będzie mogła zapewnić maluchowi odpowiednią opiekę w tym właśnie czasie. Maluch oddawany jest wtedy do żłobka rankiem. Po zakończeniu pracy rodzic może odebrać dziecko i razem mogą udać się do domu.

Warto jednak zaznaczyć, że wybór żłobka będzie bardzo dobrym wyborem nie tylko wtedy, gdy mama lub tata chcą zacząć znów pracować. Także żłobek może być doskonałym rozwiązaniem również ze względu na korzyści, jakie niesie ze sobą uczęszczanie do takiej placówki!

Dlaczego warto posłać malucha do żłobka?

Żłobki zapewniają swoim małym podopiecznym nie tylko opiekę i wyżywienie. Dodatkowo, w żłobkach prowadzone są różnego rodzaju zajęcia aktywizujące, które stanowią duże wsparcie w rozwoju maluchów.

Już samo przebywanie w towarzystwie innych osób, w tym także rówieśników, niesie ze sobą dodatkowe korzyści – wspiera rozwój emocjonalny oraz intelektualny już od najmłodszych lat. Zatem, jakie są główne zalety posyłania dziecka do żłobka?

Najważniejsze zalety żłobków:

  • dzieci chodzące do żłobków lepiej czują się w grupie – chętniej dzielą się z innymi, czekają na swoją kolejkę, łatwiej bawią się w grupie
  • dzieci te łatwiej nawiązują kontakty, nie są tak nieśmiałe
  • dzieci żłobkowe są bardziej samodzielne, na przykład potrafią samodzielnie posługiwać się sztućcami, korzystać z nocnika, a także załatwiać inne swoje potrzeby
  • żłobek jest także mniejszym kosztem niż wynajęcie opiekunki

Wobec tego żłobek posiada wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym, czy maluch ma skorzystać z takiej właśnie opieki.

Podsumowując, dziecka nie trzeba posyłać do żłobka, niemniej jednak warto rozważyć taką właśnie propozycję. Dzieci uczęszczające do żłobków są bardziej komunikatywne, lepiej odnajdują się w grupie, a także lepiej się rozwijają. To przyszłościowy wybór!