Zabieg łyżeczkowania macicy najczęściej kojarzy się z aborcją, ale w rzeczywistości najczęściej stosowany jest on ze wskazań medycznych. Czym dokładnie jest łyżeczkowanie, inaczej abrazja macicy?
Ginekologia stosuje szereg różnych zabiegów, które mają na celu nie tylko zmniejszenie dolegliwości u pacjentek, ale również posiadają przy tym znaczeni diagnostyczne oraz profilaktyczne.
Wśród zabiegów tego typu znajduje się także łyżeczkowanie ścian kanału szyjki macicy i jamy macicy, które określane jest także jako frakcjonowane skrobanie, abrazja czy potocznie skrobanka.
Wskazania do wykonania zabiegu łyżeczkowania macicy:
- poronienie
- diagnostyka niepłodności
- polipy w jamie macicy
- nieprawidłowe krwawienia z macicy
- nadmiernie obfite miesiączki bez określonej przyczyny
- krwawienia z macicy po menopauzie
- podejrzenie raka endometrium
Na czym polega zabieg łyżeczkowania macicy?
Łyżeczkowanie macicy to zabieg polegający na poszerzeniu szyjki macicy oraz na usunięciu zawartości macicy z wykorzystaniem specjalnej łyżki chirurgicznej.
Zabieg przeprowadza ginekolog. Pacjentka poddawana jest wówczas znieczuleniu ogólnemu, które trwa najczęściej około kilkanaście minut, ponieważ sam zabieg także jest bardzo szybki. Po wybudzeniu się z narkozy pacjentka musi pozostać w szpitalu przez około 2-3 godziny i w przypadku braku przeciwwskazań może być wypisana do domu.
Materiał pobrany podczas łyżeczkowania jest przesyłany do dalszego badania laboratoryjnego. Czas oczekiwania na wynik wynosi najczęściej 2-3 tygodnie.
Po zabiegu łyżeczkowania jamy macicy
Bezpośrednio po zabiegu u pacjentki mogą pojawić się dolegliwości bólowe przypominające ból towarzyszący miesiączce. Pojawia się także krwawienie, które trwa najczęściej przez kilka kolejnych dni. W tym czasie należy także powstrzymać się od współżycia.
Łyżeczkowanie macicy, podobnie jak inne zabiegi, może nieść ze sobą ryzyko powstania powikłań. Zdarzają się jednak rzadko.
Możliwe powikłania po zabiegu łyżeczkowania:
- zespół Ashermana – zrosty wewnątrz jamy macicy
- przebicie ściany macicy
- infekcje narządów rodnych