Schorzenie, o którym wspomnieliśmy w tytule tego tekstu, dotyka aż do sześciu do dziesięciu procent cukrzyków. Jest więc ono stosunkowo częste. Dodatkowym jego problemem jest to, że pierwsze objawy nie są specyficzne i mają mały stopień zaawansowania, przez co bywają bagatelizowane przez wielu chorób. A nie powinno tak być. Jeśli bowiem nie dowiemy się w szybki sposób tego, jak leczyć stopę cukrzycową, może to doprowadzić nawet do konieczności przeprowadzenia amputacji w stopie. Nie możemy więc bagatelizować problemu!
Co to jest stopa cukrzycowa?
Na liście noszącej tytuł: główne przyczyny zespołu stopy cukrzycowej, pierwsze miejsce i niezastępowalnie zajmuje hiperglikemia, zwana też potocznie przecukrzeniem lub zbyt wysokim cukrem. Gdy insulina jest wydzielana nieprawidłowo lub działa nieodpowiednio, może łatwo dojść do podwyższenia poziomu cukru poza przyjętą górną granicę (wynosi ona 3,9-5,5 mmol/). W efekcie uszkadzane są nerwy obwodowe, czego skutkiem jest tak zwana neuropatia obwodowa. Na mocny szwank narażony jest też układ krwionośny, w którym pojawić się mogą liczne zmiany miażdżycowe. Ich powikłaniami są trzy rodzaje stopy cukrzycowej: niedokrwienna (naczyniowa), neuropatyczna bądź mieszana.
Objawy stopy cukrzycowej
Jako, że schorzenie uszkadza nerwy chorego, ma on zaburzony proces odczuwania bólu. Gdy więc zrani się on w stopę, może wcale tego nie poczuć od razu. Ból pacjent odczuje na pewno wtedy, gdy dojdzie do dużych zmian w naczyniach krwionośnych, przez co stopa będzie niedokrwiona. Rany powstałe na skutek obu procesów u pacjentów z cukrzycą będą goiły się o wiele gorzej niż u osób zdrowych. Z łatwością może dojść w nich do zakażenia czy pozornie zwykłego pogłębienia się skutkującego ostatecznie owrzodzeniem.
W efekcie stopa staje się zdeformowana, nie podpiera ciała tak dobrze, w jej kościach rozwija się stan zapalny, a na końcu powstają nieodwracalne zmiany zgorzelinowe oraz martwicze.
Jak leczyć stopę cukrzycową?
Przede wszystkim – terapię trzeba zacząć błyskawicznie, od razu po zauważeniu pierwszych, niepokojących objawów. Po drugie: leczenie musi odbywać się dwutorowo, zarówno miejscowo, jak i ogólnoustrojowo. Po trzecie, często występuje tu konieczność skonsultowania tematu z więcej niż jednym specjalistą (diabetolog, chirurg, ortopeda, fizjoterapeuta).
Należy skupić się na błyskawicznym wyleczeniu miejsca zakażenia. Służą do tego antybiotyki czy leki neuroprotekcyjne bądź rozszerzające krwionośne naczynia. O tym, czym smarować stopę cukrzycową oraz co przyjmować doustnie w jej terapii – zdecyduje lekarz prowadzący Twoją chorobę. Musicie zrobić też wszystko, by unormować poziom cukru. Konieczne będzie właściwe dobranie dawki insuliny, zmiana nawyków żywieniowych, rzucenie palenia czy powrót do aktywności fizycznej,