Wrastające paznokcie u nóg to jedna z częstszych dolegliwości stóp, przyczyną której może być m.in. niewłaściwa pielęgnacja i wykonywanie pedicure (nieprawidłowe obcinanie paznokci), jak również skaleczenia przy wycinaniu skórek, mechaniczne urazy paznokcia, zmiany grzybicze czy też uwarunkowania genetyczne. Jak zatem zapobiegać wrastaniu paznokci, a gdy już nas ten problem dotknie – jak sobie z nim poradzić? Oto nasze wskazówki.
Jak przeciwdziałać wrastaniu paznokci?
Przede wszystkim należy zadbać o właściwy pedicure. Najlepiej wykonywać go u kosmetyczki lub podologa, szczególnie wówczas, gdy nasze paznokcie są podatne na wrastanie i stanowi to nawracający problem. Jeśli jednak wykonujemy pedicure samodzielnie należy bezwzględnie pamiętać o obcinaniu paznokci stóp na prosto, bez ich zaokrąglania na końcach, a także robić to ostrożnie, aby nie skaleczyć się w tych miejscach. Niewłaściwe obcinanie zaburza naturalny wzrost paznokcia, często prowadząc do jego rozdwajania czy właśnie wrastania.
Należy również nosić wygodne obuwie, niezbyt ciasne, szczególnie gdy narażamy stopy na większy wysiłek związany np. z uprawianiem sportu czy obciążającą pracą fizyczną, które również mogą przyczyniać się do dolegliwości, jaką jest wrastanie paznokci. Panie natomiast powinny z umiarem nosić szpilki, bo w tego typu obuwiu cały nacisk ciężaru ciała skierowany jest właśnie na palce stóp, co również zaburza prawidłowy wzrost paznokci i przyczynia się do ich wrastania.
Aby zapobiegać problemowi trzeba także pamiętać o regularnej higienie stóp i ich paznokci, bo gromadzący się pod paznokciami brud również może powodować tego typu problemy.
Jak leczyć wrośnięty paznokieć?
Co jednak zrobić gdy problem wrastających paznokci już nas dotknie? Przede wszystkim warto wypróbować domowe sposoby na wrastający paznokieć, w pierwszej kolejności moczenie stóp, które zmiękcza paznokcie i skórę wokół nich, co w dalszej kolejności pozwoli na ich odpowiednie opracowanie. W cięższych przypadkach, gdy wrastanie paznokci ma charakter nawracający lub gdy palec mocno puchnie, ropieje i daje duże dolegliwości bólowe należy skorzystać z pomocy podologa, a nieraz nawet i chirurga.
Zanim jednak zdecydujemy się na leczenie inwazyjne, można wybrać preparat na wrastające paznokcie o działaniu zmiękczającym, m.in. w formie żeli, kremów czy masek do stóp. Polecamy bazujący na naturalnych składnikach aktywnych, takich jak mocznik i różne olejki roślinne (np. herbaciany), fluid na modzele i wrastające paznokcie od Pharm Foot – HARM FOOT POINT SOFTENER – zawierający 30% mocznik, który przeznaczony jest zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i domowych.