Wraz z wiekiem, organizm każdego człowieka staje się coraz bardziej wymagający. Upływ czasu oraz choroby przyczyniają się do wolniejszej pracy poszczególnych narządów, przez co obniża się komfort życia. Aby temu zapobiec, warto dbać o dobrze zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Jak powinni odżywiać się seniorzy? Oto kilka podstawowych zasad.
Żywienie osób starszych – o czym warto wiedzieć?
Starsze osoby często mają mniejszy apetyt, przez co spożywają niepełnowartościowe posiłki. Niestety prowadzi to do powstania niedoborów w ich organizmie, a w efekcie do osłabienia, utraty wagi czy spadków nastroju. Z drugiej strony układ pokarmowy nie jest tak wydajny, jak u człowieka młodego, dlatego też warto stosować dietę lekkostrawną, która nie będzie obciążać żołądka i jelit. Chociaż suplementy diety potrafią pomóc, nie zastąpią one zbilansowanego żywienia. Co może być przyczyną gorszego odżywiania się seniorów? Często winne są nawyki – starszym osobom trudno jest zrezygnować ze smażonych lub słodkich potraw. Gdy organizm się starzeje, zachodzą w nim różne zmiany, a soki trawienne pracują wolniej, co zmniejsza apetyt seniorów. Depresja oraz inne zmiany psychiczne także mają negatywny wpływ na ich sposób odżywiania. Co więcej, niekiedy emeryci oszczędzają na jedzeniu, chociaż nie mają problemów finansowych.
Dieta lekkostrawna dla seniora – ale pełnowartościowa
Co mogą zrobić opiekunowie seniora, aby zapobiec niedożywieniu i osłabieniu organizmu? Między innymi powinni dokładać starań, aby osoba starsza każdego dnia spożywała od 4-5 posiłków. Powinny one być zróżnicowane – nie powinno w nich zabraknąć ryb, takich jak łosoś, makrela czy śledź oraz świeżych warzyw i owoców. Ponadto pożądane jest spożywanie przetworów mlecznych, na przykład chudych serów lub odtłuszczonego mleka ze względu na ryzyko osteoporozy. Duże znaczenie w diecie lekkostrawnej ma także odpowiednie mięso, zwłaszcza wołowina oraz podroby, ponieważ są one doskonałym źródłem żelaza. Natomiast warto ograniczyć spożycie tłuszczu pochodzenia zwierzęcego oraz węglowodanów prostych, szczególnie słodyczy. Niewskazane są też gotowe sosy lub mieszanki przypraw z dużą zawartością soli. Senior powinien wypić około 7-8 szklanek płynów na dzień.